sudo – here and there

Dojazd rowerem do pracy i jego opłacalność.

Posted in genialne pomysły by Łukasz Dziądziak on Wrzesień 6, 2010

Mieszkam w okolicach Oławy, pracuje we Wrocławiu. Trasa jaką codziennie pokonuję samochodem to około 28 km w jedna stronę. Nie będę precyzował dokładnie miejsca zamieszkania ani miejsca pracy. Zatem będę rozważał trasę od Marcinkowic do mostów Warszawskich we Wrocławiu.

Dojazd samochodem do pracy na 8:00 zajmuje mi 60 minut (+-15 minut zależnie od dnia tygodnia). Samochód spala około 7 litrów benzyny na 100 km.

Miesięcznie dojeżdżając do pracy przejeżdżam

20*28*2= ~1200 km

Spalam przy tym

1200/100*7= 84 litry paliwa.

Co mnie kosztuje miesięcznie
84*aktualna cena benzyny= dużo, około 360 zł.

Aby zminimalizować koszty dojazdu do pracy, jeździć rowerem bo lubię i nie stać w korku. Znalazłem rozwiązanie, jeżdżę do pracy samochodem z rowerem. Pokonuję trasę Marcinkowice – Wrocław dość sprawnie samochodem. Samochód zostawiam na ulicy Opolskiej we Wrocławiu. Czasami już tam jest korek i zanim dopcham się do parkingu mija kilka minut.

Przy takim rozwiązaniu samochodem przejeżdżam 20 km, rowerem 8 km. Dojazd do pracy zajmuje stałą ilość czasu, jest niezależny od korku we Wrocławiu. Jest to 60 minut. Zatrzymanie się na parkingu i wyciągnięcie roweru z bagażnika i wjechanie rowerem na drogę zajmuje mi 5 minut.

Jadę rowerem wzdłuż Opolskiej, Krakowskiej, skręcam na niskie łąki (nie lubię Trauguta), przejeżdżam podziemiem na most Pokoju i już prosto na mosty Warszawskie. Bardzo przyjemna trasa, sporo ścieżek rowerowych. Po którymś razie już pamiętam układ świateł, wiem na których odcinkach należy przyśpieszyć aby zdążyć na zielone lub jechać drogą między samochodami, aby zyskać na czasie.

Koszty takiego rozwiązania

20*20*2= ~800 km.

Spalam przy tym

800/100*6= 48 litry paliwa. Samochód jeździ tylko na trasie spalanie spada około 1l / 100km.

Co mnie kosztuje miesięcznie

48*aktualna cena benzyny= około 210 zł.

Jeździłem do pracy też całą trasę. Przejechanie rowerem 28 km z miejsca zamieszkania do pracy zajmuje mi 65 minut. Średnią prędkość na trasie trzeba utrzymywać na poziomie 32 km/h.

Koszt paliwa to 0 zł. No chyba, że nie lubimy jeździć jak pada deszcz lub jest -20 C. Nie ma złej pogody na jazdę rowerem, jest tylko nie odpowiednie ubranie.
Skoro lubimy jeździć rowerem warto rozważyć opcję dojazdu nim do pracy. Zakup roweru który wytrzyma kilka lat przy dbaniu o niego to około 1500 zł. Należy kupić szosówki, jest duża różnica w łatwości uzyskiwania i utrzymywania prędkości.

Rower jak i dodatki do niego szybko się zwrócą. Nawet koszt ubrań do jeżdżenia przy niskich temperaturach i w deszczu. Szybkość zwrotu, zależy od ilości jeżdżenia rowerem. Przy odrobinie chęci zakup roweru powinien się zwrócić w ciągu roku. Ubrania w ciągu nastepnego.

Nie polecam od razu zaczynać codziennie jeździć do pracy mając do przejechania sporo. Lepiej zacząć od dnia lub dwóch w tygodniu aby mięśnie miały czas się przyzwyczaić do obciążenia.

Trasa dojazdu samochodem.

Trasa dojazdu samochodem z rowerem i samym rowerem. Miejsce zamiany na Opolskiej.

Trasa II.

Reklamy

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

  1. El said, on Czerwiec 7, 2011 at 6:34 pm

    Witam,
    jeżdżę mniej więcej tymi samymi rewirami, od jutra przesiadam się na rower. Ile zajmuje Tobie dojechanie od Shella za Mostami Warszawskimi do Opolskiej? Muszę wiedzieć, na którą nastawić budzik. ;)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: