sudo – here and there

Przystosowanie obiektywu Vivitar 80-200 MC 4.5 z mocowaniem PK-A/R do mocowania pentax k

Posted in instrukcje, pentax by Łukasz Dziądziak on Listopad 18, 2009

Obiektyw Vivitar PK-A/R posiada mocowanie ricoh i pentax. W nowych lustrzankach jeden z nietypowych styków ricoh potrafi skutecznie zablokować obiektyw na body. Styk ten wpada w napęd auto-focusa i jest trudny do odblokowania. Opiszę sposób usunięcia tego styku, można też próbować go spiłować pilnikiem.


Opis demontażu gdy wszystko idzie idealnie
Lokalizujemy styk, oglądamy jego ostatnie chwile. Odkręcamy 4 śrubki z tyłu obiektywu, małym krzyżakowym śrubokrętem. Zdejmujemy luźną metalową cześć i pod spodem luźnego elementu lokalizujemy 3 śrubki trzymające styk. Elementy widoczne na zdjęciu, nie będą już potrzebne temu obiektywowi i możemy go skręcić z powrotem.

Gdy wystąpią komplikacje
W przypadku w którym jedna ze śrubek z tylu nie da się od kręcić bo ma już zużyty łepek. Można użyć brutalnej siły, u mnie poskutkowało, odkręcanie z bardzo mocnym dociśnięciem śrubokrętu. Gdyby się nie udało przewierciłbym jej łepek, dbając o to aby obiektywowi nic się nie stało.
Gdy przypadkiem spadnie pierścień przesłony, należy bolcem znajdującym się w pierścieniu trafić w dziurkę zaznaczoną na zdjęciu. Trafienie w inna powoduję odwrotne działanie przesłony np. przy f/4.5 będzie maksymalnie zamknięta.

Po całej operacji obiektyw się już nie blokuje na body, przynajmniej u mnie. Priorytet przysłony pozostał sprawny (w trybie A na obiektywie), w tym trybie można zmieniać przysłonę z poziomu body.

A oto kilka zdjęć i cropów. Po zrobieniu ich też udąło mi się sćiągnąć obiektyw bez problemu :D.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: