sudo – here and there

Mocowanie Tair 135 / 2.8 m42 na body k200d pentax

Posted in instrukcje, pentax by Łukasz Dziądziak on Listopad 13, 2009

przejściówka m42 / pentax k

Do połączenia aparatu z tym obiektywem jak i innymi m42, potrzebna jest przejściówka. Np Taka→, nie posiada kołnierza, dzięki temu możliwe jest ostrzenie obiektywami na nieskończoność(bez modyfikacji obiektywu). Posiada blaszkę dzięki której po wkręceniu przejściówka blokuję się w korpusie i nie pozwala jej się przekręcić. Mocowanie obiektywów od aparatów analogowych w aparatach cyfrowych powoduję cropowanie obrazu. Wynika to z różnic wielkości klatki filmu i matrycy w aparacie. Matryca jest około 1.5 mniejsza od klatki. Obiektyw ten staje się ekwiwalentem obiektywu ~205mm (135*1.5). Powiększenie obrazu jest takie jak przy zastosowaniu obiektywu 205mm, ale perspektywa pozostaje taka jak przy obiektywie 135mm.

mocowanie obiektywu m42 w pentax k

Po zgromadzeniu wszystkich potrzebnych elementów w jedno miejsce, najlepiej niezbyt zapylone. Przystępujemy do operacji. Po ściągnięciu obiektywu (wciśniecie odpowiedniego przycisku i przekręcenie w lewo). Ukazuje nam się mocowanie pentax k. Przykładamy pierścień do korpusu, tak aby czerwone kropki były w jednej linii względem body. Przejściówka powinna wejść bez problemów, jeżeli nie to prawdopodobnie trzeba lekko nacisnąć blaszkę od zatrzasku. Po tym jak znajdzie się już na płasko w mocowaniu. Należy ją przekręcić aż do zatrzaśnięcia. Najłatwiej to zrobić za pomocą kluczyka dołączonego do przejściówki. Po zdjęciu dekielka z obiektywu m42. Możemy przystąpić do przykręcenia go kręcąc w prawo patrząc od przodu aparatu, aż do oporu. Odczepiamy obiektyw od końca. Najpierw wykręcamy obiektyw. Potem przejściówkę, trzymając wciśnięty przycisk zatrzasku i pomagając sobie kluczykiem. (czasami jakieś opiłki pozostają na uchwycie, należy je usunąć za pomocą gruszki).

Teraz tylko wystarczy włączyć aparat, zmienić pozycję w menu>ustawienia niestandardowe > pkt 23. Użycie pierścienia przysłony > dozwolone. Można też ustawić pułapkę ostrości w pkt 22. Przechwytywanie ostrości włączone. Dzięki temu aparat nie wyzwoli migawki dopóki body nie potwierdzi ostrości.

Aparat jest gotowy do działania w trybie M, wystarczy teraz wycelować, nacisnąć zielony przycisk (aparat dobierze wtedy czas, aby prawidłowo naświetlić zdjęcie), wcisnąć spust migawki i gotowe.

Obiektyw tair posiada 3 pierścienie. Najbliżej aparatu szeroki na kilka cm do ustawiania ostrości. Środkowy do ustawiania przesłony od f/2.8 do f/22, przejścia pomiędzy płynne. Oraz na samym końcu pierścień blokady przesłon większych od ustawionej na nim, działa skokowo do poszczególnych wartości. Np ustawienie na nim f/4 pozwala nam jedynie ustawić przesłonę w zakresie f/2.8 do f/4. Obiektyw jest ciężki i polecam trzymanie aparatu za obiektyw a nie za body. Jest to bardzo dobra konstrukcja. Wytrzymały, metal i szkło. Posiada 20 listków przesłony, dzięki temu bokeh jaki uzyskujemy jest równomierny. Ostrzy od 120cm do nieskończoności.
Poniżej kilka przykładowych zdjęć wykonanych tym obiektywem.

tair 135 f/2.8

f/2.8 1/1000 iso200

f/2.8~4 1/1500 iso200

f/2.8 1/1500 iso200

f/0.0 1/4000 iso200

iso200 1/1000 (orzeszek chmiela :D)

f/4.0 iso 200 1/4000 (samo zło)

f/2.8 1/750 iso200

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: